Fumigacja kościoła w Granowie – maj 2019r.

TVP TELEEXPRESS: http://teleexpress.tvp.pl/42832213/kosciol-szczelnie-owiniety-folia

 

W miesiącu maju wykonana została przez firmę DREVPOL fumigacja kościoła pw. Św. Marcina w Granowie w którym więźba dachowa oraz wnętrze kościoła zaatakowane zostały przez szkodniki drewna.

XVIII wieczny kościół pw. św. Marcina w Granowie jest cennym przykładem sakralnego budownictwa drewnianego i należy do najstarszych kościołów drewnianych w Wielkopolsce. Pierwsze wzmianki na temat kościoła pw. św. Marcina pochodzą z 1298 r.. Wkrótce po wybudowaniu kościół spłonął, a na jego miejscu wzniesiono w 1315 kolejny. W połowie XVI wieku świątynia przeszła w ręce protestantów. Za czasów panowania Zygmunta III Wazy ponownie została kościołem katolickim. Obecny wzniesiony (na miejscu poprzedniego) w 1729 roku z fundacji wojewodziny inowrocławskiej Doroty z Broniszów Radomickiej został konsekrowany w 1749r.  

Zlecona specjalistom przez Parafię w Granowie analiza, potwierdziła że cały drewniany kościół został zaatakowane przez spuszczela pospolitego i kołatka domowego – najgroźniejsze ze szkodników drewna występujących w Polsce, których żerowanie prowadzi do kompletnego zniszczenia obiektów drewnianych. 

Wobec powyższego parafia zleciła wykonanie zabiegu zwalczania szkodników drewna metodą fumigacji firmie DREVPOL. Zabieg wykonany został w miesiącu maju. Gazowanie kościoła poprzedzone zostało zapakowaniem całego kościoła w gazoszczelną folię. Po okresie karencji kościół został odwietrzony i przekazany do użytkowania.

Fumigacja kościoła drewnianego z porażoną przez szkodniki drewna więźbą dachową oraz wnętrzem – przykład całkowitego doszczelnienia obiektu