Spuszczel

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus), to zdecydowanie najgroźniejszy ze szkodników drewna w Polsce. Spuszczel to chrząszcz z rodziny kózkowatych (Cerambycidae) do której zaliczamy ponad 20 tys. gatunków na świecie i ponad 190 w Polsce. Rodzina tych chrząszczy obejmuje owady o wydłużonym ciele i charakterystycznych długich czułkach. Występuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej I Afryce Południowej.

Korniki w domu

Często gdy właściciele domów gdy zauważają jakieś robaki w drewnie opisują sytuację w ten sposób że mają korniki w domu albo korniki w drewnie. Korniki w domu budzą ogromny niepokój z uwagi na powszechną wiedzą o zniszczeniach do których doprowadzają i dlatego właściciele domów czy innych obiektów poszukują metod na korniki zwalczanie których chcą powierzyć profesjonalnej firmie od likwidacji korników.

Korniki w domu zdjęcia
kornik chrząszcz

Spuszczel domowy

Jednak w praktyce korniki w domu nie występują, korniki żerują w drzewach w lasach, a to właśnie spuszczele zazwyczaj okazują się być rzekomymi kornikami w domu, atakując więźby dachowe czy drewno konstrukcyjne w domach. Z tego powodu spuszczel określany jest jako spuszczel domowy. Dodatkowo trzeba zaznaczyć że spuszczel domowy jest najczęściej spotykanym szkodnikiem drewna w naszych domach i budynkach deklasując pod tym względem wszystkie inne szkodniki drewna razem wzięte.

Spuszczel domowy zdjęcia
spuszczel owad

Spuszczel owad

Spuszczel pospolity w postaci dorosłej jest chrząszczem o wydłużonym i nieco spłaszczonym ciele. Samice mają ciało zakończone pokładełkiem i są większe od samców. Spuszczel domowy samica dorasta do 2,5-3 cm długości, zaś samiec spuszczela do 2 cm długości. Spuszczel owad ma barwę czarną, ciemnobrunatną lub brązową. Spuszczel posiada na przedpleczu charakterystyczne dwa lśniące guzki czym odróżnia się od innych szkodników drewna. Spuszczel owad żyje zazwyczaj do 25 dni.

Spuszczel pospolity rozwój

Spuszczele rozmnażają się głownie od czerwca do końca sierpnia ale w sprzyjających warunkach spuszczele mogą rozmnażać się cały rok. Samica spuszczela składa zazwyczaj 150-200 jaj ale może złożyć nawet do 500 jaj. Spuszczel szuka w drewnie pęknięć, szczelin, zakamarków w celu łożenia jak ale potrafi składać w miejscach nie osłoniętych np. na słupach podporowych na zewnątrz budynku na stosunkowo gładkim drewnie. Spuszczel w poszukiwaniu miejsc do złożenia jaj jest bardzo mobilny i systematycznie iw sposób w pewnym sensie kontrolowany (feromony law) samica spuszczela roznosi jaja w nowe miejsca.

Czas trwania wylęgu larw zależy od temperatury oraz wilgotności i wynosi zazwyczaj od 5 do 18 dni. Po wylęgu małe larwy od razu wgryzają się w drewno rozpoczynając proces jego niszczenia – początkowo płytko, a potem sukcesywnie coraz głębiej.

Spuszczel larwa

Spuszczel larwa dorasta do 3 cm długości. Larwy spuszczela żerują głownie w części bielastej drewna ale spotykamy je także w tzw. twardzielu. Spuszczel larwa żeruje w drewnie zazwyczaj około 2-3 lat, chociaż w niesprzyjających warunkach bywa że żerowanie trwa znacznie dłużej. Spuszczel larwa przechodzi w stadium poczwarki w którym potrafi trwać ok. 10-20 dni. Larwa spuszczela jest biała i ma charakterystyczne walcowate ciało składające się z pierścieni. Larwy spuszczela drążą korytarze w drewnie zazwyczaj o szerokości od 1 do 8 mm. Kanały wypełnia mączka drzewna oraz walcowate odchody szkodnika.

Spuszczel pospolity zdjęcia
spuszczel larwa

Spuszczel pospolity – rodzaj drewna

Spuszczel żeruje w praktyce w każdym gatunku drewna, ale zdecydowanie preferuje gatunki iglaste. W naszym kraju drewnem najczęściej wykorzystywanym w budownictwie jest sosna, która jest ulubionym pokarmem szkodnika. Najczęściej spotykamy spuszczele w drewnie mającym od 1 roku do 8 lat. Odnotowujemy jednak obecność spuszczela pospolitego w drewnie mającym 150- 250 lat.

Spuszczel pospolity jest gatunkiem ciepłolubnym, który często zasiedla drewno konstrukcyjne więźby dachowej domów/budynków czy też nasłonecznione ściany budynków od południowej strony. Jednak spotykać go można w różnych elementach drewnianych także zawilgoconych za każdej strony obiektu.

Spuszczel pospolity atakuje nie tylko drewno więźby dachowej takie jak murłaty, krokwie, płatwie, jętki czy drewno konstrukcyjne w domu jak legary lub ściany z bala, ale także takie elementy drewniane w domu jak łaty, kontrłaty czy drewno używane do podbitek.

Spuszczel potrafi żerować w słupach podporowych wewnątrz domu, ramach okiennych, meblach, podłodze i schodach. Spuszczela domowego spotykamy drewnie na zewnątrz domu – w tarasach drewnianych, słupach podporowych na zewnątrz domu czy drewnianych ogrodzeniach. Spuszczela pospolitego możemy spotkać w tym samym drewnie razem z innymi szkodnikami jak chociażby kołatek domowy.

Spuszczel pospolity
samica spuszczela składa jaja

Spuszczel Pospolity Zwalczanie

To, że jest obecny spuszczel w drewnie zauważamy po owalnych otworach, wysypującej się z nich mączce drzewnej i charakterystycznym "chrobotaniu". Spuszczel pospolity niezwykle skutecznie niszczy drewno konstrukcyjne więźby dachowej, w tym krokwie, jętki, murłaty, legary, ale także odeskowanie dachu czy podłogi strychu, słupy podporowe, drewniane ściany, czy też całe domy drewniane. Zdarza się że zaatakuje elementy stolarki drewnianej jak schody czy ramy okienne. Potrafi kompletnie zniszczyć zaatakowany materiał drewniany zamieniając go w proszek – mączkę drzewną i narazić na zawalenie konstrukcje drewniane które nie mają nawet 10 lat.

W odpowiedzi na częste pytanie typu spuszczel pospolity jak się pozbyć należy wyjaśnić, że dobór najlepszego sposobu na zwalczanie szkodników drewna jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez techników Drevpol w czasie której bierze się pod uwagę wiele czynników w tym miejsce żerowania spuszczela, rodzaj i kubaturę obiektu w którym znajduje się spuszczel, rodzaj oraz dostęp do materiału drewnianego i wiele innych.

Można jednak ogólnie wskazać że główną metodą zwalczania spuszczela w obiektach takich jak domy, poddasza, duże budynki, kościoły, hotele jest fumigacja domu, dachu, budynku czy fumigacja kościoła.

Gazowanie domu
fumigacja dachu/poddasza domu

Czasami w sytuacjach, gdy jest to możliwe stosuje się metodę Xilix Gel jako metodę samodzielną na zwalczanie szkodników drewna lub jako uzupełniający sposób na impregnację drewna. Korzystania z preparatów ogólnodostępnych na rynku nie polecamy.

Xilix Gel
impregnacja owadobójcza więźby dachowej

Metoda iniekcji ciśnieniowej jest obecnie rzadko stosowana. Zaś w przypadku najcenniejszych zabytkowych obiektów o niedużych rozmiarach i kubaturach stosuje się nowoczesną metodę Veloxy.

Spuszczel pospolity - Odpowiedzi na często zadawane pytania:

Dlaczego w naszym domu pojawił się spuszczel domowy?

Pojawienie się szkodników drewna w naszym domu może wynikać z kilku powodów. Najczęściej spuszczel pojawia się w naszym domu wraz z nowym drewnem z tartaku. Znacznie rzadziej pojawienia się spuszczela w drewnie spowodowane jest tym że szkodnik przyleciał z zewnątrz – dotyczy to głownie świeżego drewna mniej więcej do 10 lat. Czasami szkodnik zostaje wprowadzony wraz z drewnem w czasie remontu.

Czy spuszczele szybką niszczą drewno?

Spuszczele potrafią zniszczyć drewno konstrukcyjne do poziomu wymagającego wymiany w okresie krótszym niż 10 lat.

Czy larwa spuszczela może żerować cały rok?

Spuszczel pospolity larwa może w sprzyjających warunkach żerować w drewnie przez cały rok chociaż jego główny okres rozwoju i żerowania przypada na miesiące letnie.

Ile kosztuje likwidacja spuszczela pospolitego?

Koszt likwidacji szkodnika jakim jest spuszczel pospolity zależy od metody którą należy zastosować oraz rodzaju obiektu którego zabieg likwidacji szkodników drewna będzie dotyczył.

Co to jest żel na spuszczela?

Preparatem o żelowej konsystencji, który uznawany jest za najlepszy środek na spuszczele jest preparat o nazwie xilix gel często określany także jako żel na spuszczela. Cechuje się niezwykle głęboką wnikliwością i nie odbarwia drewna. Więcej o xilix gel TUTAJ.

Spuszczel pospolity zwalczanie – czy preparaty to skuteczne rozwiązanie?

Preparaty na spuszczela nie są najskuteczniejszym sposobem na zwalczanie spuszczela. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się szkodnika drewna takiego jak spuszczel zwalczanie którego wymaga zastosowania profesjonalnych metod jest fumigacja inaczej gazowanie.

Jak upewnić się że więźbę dachową zaatakował spuszczel?

Jak możemy stwierdzić że została zaatakowana przez spuszczela nasza konstrukcja dachowa, więźba spuszczel pozostawia charakterystyczne otwory, mączkę, ślady zniszczenia drewna. Możemy też spotkać larwy spuszczela bądź osobniki dorosłe. Na tych elementach należy oprzeć opinię stwierdzającą że mamy szkodniki w drewnie więźby dachowej.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na zwalczanie spuszczela pospolitego?

Najskuteczniejszym sposobem na zwalczanie spuszczela w więźbach dachowych i drewnie konstrukcyjnym jest fumigacja inaczej gazowanie domu. W przypadku występowania spuszczela w małych elementach (drzwi, szafka, obraz, nieduży ołtarz) równie skutecznym sposobem będzie metoda Veloxy.

Gazownie spuszczela cena – ile kosztuje fumigacja/gazowanie spuszczela pospolitego?

Cena fumigacji (gazowania) spuszczela zależy od wybranej technologii gazowania (Technologia DREVPOL), która jest dobierana jest na podstawie profesjonalnej analizy obiektu, w trakcie której ustala się rodzaj drewna, kubaturę i kształt obiektu, sposób uszczelnienia, ilość, rodzaj i zakres porażenia drewna, planowy czas trwania zabiegu.

Spuszczel pospolity - Materiały wideo