Spuszczel Pospolity - zakres występowania

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus) to najgroźniejszy i najpopularniejszy ze szkodników drewna, który występuje praktycznie na terenie całej Polski oraz Europy. Żerowanie spuszczela stwierdzić można w praktyce w każdym gatunku drewna, ale zdecydowanie preferuje on gatunki iglaste. W naszym kraju drewnem najczęściej wykorzystywanym w budownictwie jest sosna, która jest ulubionym pokarmem szkodnika.

Spuszczel owad jest gatunkiem ciepłolubnym, który często zasiedla drewno konstrukcyjne więźby dachowej domów/budynków czy też nasłonecznione ściany budynków od południowej strony i dodatkowo preferuje drewno suche. Jednak spotykać go można w różnych elementach drewnianych także zawilgoconych za każdej strony obiektu. Spuszczel larwa atakuje głównie drewno mające do 15 lat i żeruje w drewnie nie starszym niż 150-200 lat.

Spuszczel pospolity atakuje drewno konstrukcyjne więźby dachowej, krokwie, jętki, płatwie, murłaty, legary, belki stropowe, ściany, a czasem ramy okienne i drzwi. Sporadycznie spuszczel pospolity występuje nawet razem z innymi szkodnikami (kołatkiem domowym) w elementach stolarki drewnianej takich jak np. schody.

Spuszczel Pospolity - rozwój

Zasadniczo spuszczel pospolity rozmnaża się latem. Spuszczele owady zaczynają loty od połowy czerwca, kiedy to powietrze nagrzewa się do optymalnej dla tych owadów temperatury 23 - 30 stopni Celsjusza i trwają do końca sierpnia. Jednak w pomieszczeniach o wystarczająco wysokiej temperaturze żerowanie larw i rozmnażanie się szkodnika trwa cały rok.

Samica spuszczela składa średnio od 150 do 200 jaj. Stwierdzono jednak przypadki złożenia przez jedną samicę nawet ok. 500 jaj. Spuszczel w drewnie szuka pęknięć, szczelin, zakamarków do złożenia jaj i jest przy tym bardzo mobilny. Systematycznie i w sposób kontrolowany (feromony larw) roznosi jaja w nowe miejsca. Z jaj tych po 9 - 18 dniach wylęgają się żarłoczne larwy, które wgryzają się w drewno i rozpoczynają proces niszczenia drewna. Spuszczel larwa może żerować w drewnie od 1 do ok. 15 lat lat w przypadku niekorzystnych dla niego warunków. Larwy rozwijają się głównie w części bielastej drewna, ale w niektórych gatunkach drzew również głębiej. Dorastają do 30 mmm długości. Kanały żerowania wypełnione są mączką drzewną i walcowatymi odchodami szkodnika. W przypadku wyrośniętych larw kanały żerowania osiągają 6-8 mm szerokości. Drążą one komory poczwarkowe z których po kilkunastu dniach wychodzą dorosłe owady chrząszcze, aby dalej się rozmnażać. Dorosłe spuszczele żyją do 25 dni. Dorosły spuszczel owad jest czarnym lub ciemnobrunatnym chrząszczem o wielkości od 7 do 25 mm. Samce są mniejsze od samic i mają dłuższe czułki.

Spuszczel Pospolity Zwalczanie

To, że jest obecny spuszczel w drewnie zauważamy po owalnych otworach, wysypującej się z nich mączce drzewnej i charakterystycznym "chrobotaniu". Spuszczel pospolity niezwykle skutecznie niszczy drewno konstrukcyjne dachów/poddaszy, w tym krokwie, jętki, murłaty, legary, ale także odeskowanie dachu czy podłogi strychu, słupy podporowe, drewniane ściany, czy też całe domy drewniane. Zdarza się że zaatakuje elementy stolarki drewnianej jak schody czy ramy okienne. Potrafi kompletnie zniszczyć zaatakowany materiał drewniany i narazić na zawalenie konstrukcje drewniane które nie mają nawet 10 lat.

W odpowiedzi na częste pytanie typu spuszczel pospolity jak się pozbyć należy wyjaśnić, że dobór najlepszego sposobu na zwalczanie szkodników drewna jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez techników Drevpol w czasie której bierze się pod uwagę wiele czynników w tym miejsce żerowania spuszczela, rodzaj i kubaturę obiektu w którym znajduje się spuszczel, rodzaj oraz dostęp do materiału drewnianego i wiele innych.

Można jednak ogólnie wskazać że główną metodą zwalczania spuszczela w obiektach takich jak domy, poddasza, duże budynki, kościoły, hotele jest fumigacja domu, dachu, budynku czy fumigacja kościoła. Czasami w sytuacjach, gdy jest to możliwe stosuje się metodę Xilix Gel jako metodę samodzielną na zwalczanie szkodników drewna lub jako uzupełniający sposób na impregnację drewna. Metoda iniekcji ciśnieniowej jest obecnie rzadko stosowana. Zaś w przypadku najcenniejszych zabytkowych obiektów o niedużych rozmiarach i kubaturach stosuje się nowoczesną metodę Veloxy.

Stronę www.drevpol.eu/szkodniki-drewna/spuszczel-pospolity-domowy.html wyszukiwano po słowach

spuszczel pospolity, spuszczel, spuszczel domowy, spuszczel jak wytępić, spuszczel pospolity zwalczanie, spuszczel pospolity jak się pozbyć, spuszczel w drewnie, spuszczele, preparat na spuszczela, spuszczel zwalczanie, spuszczel pospolity jak zwalczać, zwalczanie korników, gazowanie spuszczela cena, więźba spuszczel, spuszczel pospolity larwa, larwa spuszczela, spuszczel larwa, spuszczel pospolity gazowanie, spuszczel pospolity preparaty, spuszczel zwalczanie środki, zwalczanie spuszczela, spuszczel pospolity odgłos, jak zwalczyć spuszczela pospolitego, spuszczel domowy zwalczanie, zwalczanie spuszczela domowego, spuszczel zwalczanie cena, środek na spuszczele, spuszczel pospolity zwalczanie szkodników drewna cena, miazgowiec brunatny, spuszczel zwalczanie mikrofalami, jak pozbyć się spuszczel pospolity, jak się pozbyć korników, jak się pozbyć spuszczela pospolitego, spuszel pospolity, spuszczele, więźba spuszczel, gazowanie spuszczela cena