Iniekcja ciśnieniowa dachu, belek, krokwi

Iniekcja ciśnieniowa jest jedną z metod zwalczania szkodników drewna i impregnacji drewna polegającą na wprowadzeniu insektycydów do wnętrza drewna. Insektycydy stosowane przy iniekcji ciśnieniowej zawierają substancję czynną permetrynę. Permetryna jest syntetycznym organicznym związkiem chemicznym, który jest silnie toksyczny dla owadów, a stosunkowo nieszkodliwym dla ludzi i innych organizmów wyższych.

Metodę iniekcji ciśnieniowej stosuje się do likwidacji szkodników drewna i ochrony drewna (impregnacja) przed wszystkimi gatunkami szkodników drewna. Zabiegi iniekcji mogą dotyczyć każdego rodzaju drewna, a najczęściej iniekcję stosuje się do belek, krokwi i innych elementów więźby dachowej.

Zabiegi iniekcji ciśnieniowej przeprowadza się w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza. Czas trwania zabiegu zależy od ilości i rodzaju materiału drewnianego. Aplikacja preparatów następuje przez zastosowanie technologii podciśnieniowego wprowadzania insektycydów w drewno. W wywiercone otwory wprowadza się wtryskiwacz, plastykowy kołek, przez który przy pomocy pistoletu i pompy pod ciśnieniem 15-20 bar wprowadza się środek owadobójczy. Wtryskiwacz można pozostawić w drewnie i zakryć dobraną pod kolor zaślepką lub zabić otwory drewnianymi kołkami. Dodatkowo wykonuje się powierzchniowy oprysk przy pomocy pistoletu.

Przed wykonaniem zabiegu potrzebne jest odpowiednie przygotowanie drewna, w tym jego oczyszczenie ze starych powłok pokrywających drewno oraz zeszlifowanie luźnych warstw drewna zniszczonych przez szkodniki. Okres karencji i utrwalania preparatu po wykonanym zabiegu wynosi ok. 14 dni.

Z uwagi na ogromne doświadczenie firmy DREVPOL w realizacjach zabiegów impregnacji owadobójczej drewna w bardzo dużych obiektach takich jak pałace, kościoły, dworki, hotele oraz niezmiernie dużą liczbę realizacji na mniejszych obiektach takich jak domy, co przekłada się na wysoką jakość, bezpieczeństwo i skuteczność wykonywanych przez DREVPOL zabiegów impregnacji owadobójczej drewna przy użyciu środka Xilix Gel - stosowanie metody iniekcji ciśnieniowej jest coraz mniej popularne i ustępuje miejsca metodzie aplikacji preparatu Xilix Gel.