Zakres występowania Tykotka Pstrego

Tykotek Pstry (Xestobium rufovillosum) to groźny szkodnik drewna, który występuje praktycznie w całej Polsce i na terenie całej Europy. Tykotek w naturze żeruje w starych pniach i konarach drzew, a w drewnie przetworzonym głównie w drewnie liściastym (dęby, buki, olchy i inne) i zdecydowanie rzadziej w iglastym.

Tykotek Pstry  jest gatunkiem, który preferuje drewno zawilgocone i porażone grzybami. Zasiedla często zawilgocone i nadpsute przez grzyby drewniane podwaliny, ale także ściany oraz drewno konstrukcji dachowych i drewno zabytkowe.

Tykotek Pstry larwa rozwój

Tykotek Pstry rozmnaża się latem. Tykotek owad zaczyna loty od połowy kwietnia do końca czerwca. Samica tykotka składa średnio ok. 60 jaj w różne pęknięcia i szczeliny w drewnie. Po ok. 20 - 35 dniach  z jaj wylęgają się larwy, które wgryzają się w drewno i rozpoczynają żerowanie. Okres  żerowania larwy tykotka pstrego trwa przeważnie około 2 lat ale w zależności od temperatury i wilgotności drewna (najlepiej zagrzybionego) może się znacząco wydłużyć nawet do 10 lat. Wyrośnięte larwy tworzą kanały żerowania o szerokości ok 4 mm. Larwy dorastają do 4 mm. Tykotek Pstry jednym z nielicznych gatunków, którego larwy po pewnym czasie stają się odporne na spadek wilgotności i mogą żerować w drewnie, które z powodu osuszenia już nie daje możliwości rozwoju grzybom. W przypadku przepoczwarzenia się na jesieni zimę spędzają w komorach poczwarkowych. Dorosły Tykotek Pstry owad jest brunatnym chrząszczem z jaśniejszymi plamami utworzonymi przez porastające włoski o wielkości od 8-9 mm.

Tykotek Pstry Zwalczanie

Obecność Tykotka Pstrego rozpoznajemy po otworach w drewnie, wysypującej się mączce drzewnej i odgłosach "kołatania". Jest groźnym szkodnikiem drewna zabytkowego, w tym drewnianych budowli, konstrukcji dachowych, drewnianych rzeźb, ikon, drewnianych przedmiotów i sprzętu domowego z drewna. Potrafi doprowadzić do zupełnego zniszczenia drewna.

Podstawowe metody zwalczania Tykotka Pstrego to w przypadku budowli fumigacja inaczej gazowanie budowli, domu, dachu, kościoła, wyposażenia drewnianego. W pewnych przypadkach możliwie jest zastosowanie metody Xilix Gel lub nowoczesnej technologi Veloxy. Dobór najlepszej metody jest wynikiem profesjonalnej analizy wykonanej przez techników Drevpol.

Stronę www.drevpol.eu wyszukiwano po słowach

Tykotek pstry, tykotek, tykotek pstry zwalczanie, tykotek w zabytkach, korniki, korniki zwalczanie, jak pozbyć się korników, robaki w drewnie, szkodniki drewna