Kołatek domowy - zakres występowania

Kołatek domowy (Anobium pertinax) to jeden z najgroźniejszych szkodników drewna, który występuje na terenie całej Polski oraz Europy. Kołatek żeruje praktycznie w każdym gatunku drewna, preferuje jednak gatunki liściaste. Kołatek domowy chętnie zasiedla drewno lekko zawilgocone. W odróżnieniu od spuszczela, kołatek domowy woli także nieco niższe temperatury i dlatego rzadko możemy go spotkać w na poddaszach i w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem, jest tam dla niego zbyt sucho. Kolatek lubi pomieszczenia piwniczne i gospodarcze - nieogrzewane oraz opuszczone lub niedogrzane pomieszczenia mieszkalne o podwyższonej wilgotności powietrza. Obydwa gatunku z uwagi na odmienne upodobania rzadko występują równocześnie w tym samym materiale, jednak żerowanie w tym samym obiekcie w różnych elementach drewnianych zdarza się często. Kołatek atakuje drewno w wieku od kilku do kilkuset lat (nawet 500 lat). Jest najczęściej spotykanym szkodnikiem drewna w kościołach i skansenach. W praktyce spotykamy kołatki w elementach konstrukcyjnych więźby dachowej, odeskowaniu, belkach stropowych, ścianach, schodach, meblach i galanterii drewnianej.

Kołatki przedmioty drewniane atakują od tylnej strony, a nie od czołowej, często pokrytej przez polichromię lub lakier. Żerowanie odbywa się wewnątrz elementu i dopiero powstające na powierzchni okrągłe otwory wylotowe, a także pojawiająca się mączka drzewna, świadczą o zaatakowaniu drewna przez kołatka. Kołatek domowy może doprowadzić całe wnętrze drewna do konsystencji proszku i tym samym do zupełnego zniszczenia.

Kołatek domowy - rozwój szkodnika

Dorosłe kołatki rozmnażają się głownie latem. Samica kołatka składa od 30 do 60 jaj w szparach lub pęknięciach drewna. Po około 15-30 dniach z jaj wylęgają się larwy. Kołatek larwa ma cykl rozwojowy przeważnie od 2 do 8 lat, zazwyczaj jednak od 1-4 lat. Larwy kołatka po wykluciu drążą w drewnie głębokie kanały, całe zasypane mączką drzewną i kałem. W zależności od rodzaju drewna mogę żerować w części bielastej lub głębiej w twardzielu drewna.  Odpowiednio wyrośnięte larwy kołatka drążą kanały wylotowe oraz komory poczwarkowe w których następuje przepoczwarzenie w okresie ok 2-7 tygodni. Po przepoczwarzeniu dorosłe osobniki rozmnażają się - okres rójki trwa od kwietnia do września. Dorosłe osobniki żyją ok 30 dni. Kołatek jest brązowym chrząszczem, który osiąga 2-4 mm długości.

Kołatek domowy zwalczanie

Obecność kołatka zauważmy po małych okrągłych otworach, pojawiającej się mączce drzewnej oraz charakterystycznych odgłosach kołatania. Kołatek domowy jest szczególnie niebezpieczny dla mebli, rzeźb i galanterii drewnianej, ale potrafi także kompletnie zniszczyć elementy konstrukcyjne więźby dachowej. Gatunek ten zasiedla drewno przez wiele pokoleń aż do zupełnego zniszczenia materiału.

W odpowiedzi na nurtujące pytanie: kołatek domowy jak się pozbyć wskazać należy, że w zależności od miejsca żerowania, rodzaju i wielkości obiektu w którym znajduje się szkodnik, rodzaju materiału drewnianego oraz dostępu do drewna - specjaliści Drevpol dokonują się na podstawie analizy wyboru najlepszej metody na zwalczanie tego niezwykle groźnego szkodnika drewna.

Ogólnie przyjmuje się że główną metodą zwalczania kołatka domowego w przypadku jego obecności w więźbie dachowej czy elementach konstrukcyjnych bądź w obiektach o dużych kubaturach jest fumigacja (fumigacja domu, dachu, budynku czy też fumigacja kościoła, pałacu, hotelu, itd.). Często jeśli jest to tylko możliwe z uwagi na dostępność do materiału drewnianego porażonego przez kołatka zastosowanie ma środek Xilix Gel. Obecnie rzadko stosuje się iniekcję ciśnieniową. Natomiast w przypadku niezwykle cennych obiektów zabytkowych o stosunkowo niedużych rozmiarach, gdzie niezwykle istotne jest zachowanie parametrów niezmiennej wilgotności, zastosowanie ma nowoczesna technologia Veloxy.

Stronę www.drevpol.eu/szkodniki-drewna/kolatek-domowy.html wyszukiwano po słowach

kołatek domowy, kolatek domowy, kołatek, kolatek, kołatek domowy zwalczanie, kołatek domowy jak się pozbyć, kołatek zwalczanie, kołatek domowy preparat, kołatek domowy odgłos, kołatek domowy jak zwalczać, kołatek domowy larwa, kołatki owady, kołatek pospolity, jak pozbyć się kołatków, kołatek uparty zwalczanie, zwalczanie kołatek domowy, kołatek owad, kołatek domowy gryzie, kołatki robaki, kołatek domowy jak zwalczyć, jak pozbyc sie kolatka domowego, jak zwalczyc kolatka domowego, kołatki