Korniki - Szkodniki Drewna w domu, Szkodniki Drewna zwalczanie

Drewno jako materiał budowlany czy też surowiec do wyrobu mebli bądź też jako materiał dekoracyjny jest także miejscem żerowania szkodników popularnie określanych jako korniki. Popularne korniki to w rzeczywistości drewnojady opisywane także jako szkodniki drewna lub ksylofagi. W praktyce korniki żerują w lasach, na drzewach po korą zaś szkodniki drewna żerują na drewnie przetworzonym tj. więźbie dachowej, drewnie konstrukcyjnym, meblach, podłogach i innych elementach drewna obrobionego. Zarówno korniki jak i szkodniki drewna przysparzają ogromnych szkód w materiale w którym żerują.

Szkodniki drewna – zakres szkód

Szkodniki drewna powodują bardzo rozległe uszkodzenia wewnątrz drewnianych konstrukcji dachowych, w tym w krokwiach, murłatach i legarach, w słupach podporowych, podłogach drewnianych, belkach sufitowych czy drewnianych ścianach. Niszczą meble, przedmioty i galanterię drewnianą. W efekcie swojego żerowania mogą doprowadzić do utraty przez drewno konstrukcyjne praktycznie wszystkich właściwości używkowych, a całe wnętrze mebli i przedmiotów drewnianych do konsystencji proszku. Często są niewidoczne w pierwszym okresie niszczenia drewna i dopiero stwierdzenie otworów oraz wysypującego się z nich żółtawego pyłku (mączka drzewna) podczas zabudowy czy też ocieplania poddasza lub technicznego przeglądu dachu, krokwi, belek stropowych, podłóg, schodów czy belek sufitowych, bądź też w przedmiotach lub meblach, w praktyce potwierdza zaatakowanie drewna przez szkodniki drewna zwalczanie których należy powierzyć specjalistom.

Szkodniki drewna – podział gatunków

Szkodniki drewna można podzielić na kilka grup ze względu na rodzaje środowisk  preferowanych przez poszczególne owady.

I    –  Drewno suche i ciepłe
II   –  Drewno zawilgocone i często zainfekowane grzybami
III  –  Drewno wbudowane nieokorowane
IV  –  Drewno w lesie i tartakach
V   –  Drewno wykorzystywane jako kryjówki
VI  –  Drewno wykorzystywane jako źródło celulozy używanej do budowania gniazd owadów

Podstawowe znaczenie mają tutaj dwie pierwsze grupy, gdyż pozostałe niosą ze sobą w skali ogólnej minimalne zagrożenie dla pogorszenia technicznych właściwości drewna.

Szkodniki drewna zwalczanie – metody zwalczania

Szkodniki drewna zwalczanie których powinno zostać powierzone specjalistom z dużym doświadczeniem można likwidować na kilka sposobów. Najważniejsze i najczęściej stosowane metody to: zwalczanie szkodników drewna metodą fumigacji inaczej gazowania, zwalczanie szkodników drewna preparatami lub zwalczanie szkodników drewna metodą Veloxy. Czwarty sposób na zwalczanie szkodników drewna tj. metoda mikrofal ma w praktyce zupełnie marginalne znaczenie.

Szkodniki drewna - Materiały wideo

Szkodniki drewna zwalczanie – analiza

Szkodniki drewna zwalczanie których należy poprzedzić profesjonalną analizą, w ramach której ustala się parametry potrzebne do ustalenia doboru właściwej metody i oszacowania kosztów zabiegu, często zamawiane są przez osoby kupujące nieruchomość mające wątpliwość czy w momencie sprzedaży nieruchomość była porażona przez szkodniki drewna. Firma DREVPOL przeprowadza analizy pozwalające oprócz dobrania właściwej metody i oszacowania kosztów zwalczania szkodników drewna także na identyfikacji i ocenę momentu porażenia drewna. Analizy wykonywane są na terenie całego kraju.

Szkodniki drewna - zniszczenia

Często zadawane pytania:

Czy szkodniki drewna gryzą ludzi?
Najpopularniejsze szkodniki drewna spuszczel pospolity i kołatek domowy nie gryzą ludzi, zdarza się nieliczne przypadki ugryzienia przez kłopotka czarnego ale to rzadko spotykany szkodnik.
Jaki są najczęściej spotykane szkodniki drewna w więźbach dachowych?

Najczęściej spotykany szkodnik drewna w więźbach dachowych to spuszczel pospolity.

Szkodniki drewna zwalczanie – czy można pozostać w domu na czas fumigacji?

Absolutnie w domy na czas zwalczania szkodników drewna metodą fumigacji nikt nie może pozostać w domu, cały dom musi być opuszczony.

Szkodniki drewna zwalczanie – czy można stosować preparaty w bardzo wysokich i bardzo niskich temperaturach?

Zalecane temperatury w jakich najlepiej aplikować preparaty do impregnacji owadobójczej to optymalnie od 10 do 25 stopni Celsjusza przy czym wchłanialność preparatów następuje już przy 5 stopni Celsjusza.

Szkodniki drewna zwalczanie – jak długo żyją dorosłe szkodniki drewna?
Długość życia dorosłych drewnojadów to zazwyczaj 2-4 tygodnie.
Szkodniki drewna zwalczanie – czy szkodniki drewna mogą być przywiezione z nowym drewnem w trakcie budowy domu?

Tak, to najczęstsza przyczyna pojawienia się szkodników drewna w domu.

Jaki jest najlepszy sposób na zwalczanie szkodników drewna?

Najlepsza metoda na zwalczanie szkodników drewna to bez wątpienia fumigacja inaczej gazowanie.

Szkodnik drewna suchego - jak się nazywa?

Szkodnik drewna suchego, szkodniki drewna suchego to m.in najpopularniejsze w Polsce: spuszczel pospolity (inaczej spuszczel, spuszczel domowy) lub kołatek (kołatek domowy, kołatek uparty). Żerują w drewnie użytkowym wykorzystywanym w budownictwie - stąd nazwa szkodnik drewna suchego.

Przykładowe opinie Klientów u których skuteczne zwalczyliśmy szkodniki drewna

Kiedy w moim 4 letni domu stwierdziliśmy szkodniki drewna byliśmy ogromnie zaskoczeni ale identyfikacja w Google nie pozostawiała wątpliwości. Wyszukaliśmy informacje że najlepszą metodą jest fumigacja domu i zgłosiliśmy się do Drevpol. Obszerna ale bardzo rzeczowa i uczciwa informacja przekonała nas do zlecenia Drevpol zabiegu fumigacji. Wyczerpujące doradztwo jak się przygotować i bardzo uprzejma obsługa na każdym etapie współpracy plus fachowość i doświadczenie to atuty Drevpol. Szkodniki drewna zostały pokonane. Dziękujemy i polecamy innym.

Magda i Piotr (Łódź okolice)

Kiedy odkryłam szkodniki w drewnie na więźnie byłam przerażona. Telefon do Drepvol mnie uspokoił, a niezwykle uprzejma obsługa zrobiła na mnie ogromne wrażenia. Samo zwalczanie szkodników drewna przebiegało dokładnie tak jak to ze mną omówiono. Wszystko odbyło się terminowo i bardzo profesjonalnie. Zabieg okazał się skuteczny. Serdecznie polecam Drevpol.

Halina (Otwock)

Polecam firmę Drevpol jako fachowców od zwalczania szkodników drewna. Drevpol wykonał u mnie impregnację drewna zwalczającą szkodniki drewna w mojej więźbie dachowej. Skutecznie, sprawnie w ustalonych terminach.

Michał (Poznań)

Szkodniki drewna zwalczanie metodą fumigacji zleciłem Drevpol bo polecił mi ich kolega dla którego wykonywali fumigację całego domu. U mnie szkodniki drewna pojawiły się na więźbie w domu murowanym więc zabieg dotyczył więźby dachowej a samo wykonanie zabiegu super. Wrażenie robi szybkość i staranność wykonania uszczelnienia przed zagazowaniem - byłem w szoku jak sprawnie to można zrobić. Ogólnie jestem bardzo zadowolony a zabieg na zwalczanie szkodników drewna jest u mnie w 100% skuteczny.

Norbert (Rzeszów okolice)

Jestem stolarzem i sam sobie wybierałem drewno na więźbę dachową, więc jak pojawiły się szkodniki drewna to byłem mega zły na siebie. Przeszukałem całą Polskę w poszukiwaniu najlepszych fachowców i bezapelacyjnie wybrałem Drevpol. Panowie zalecili mi gazowanie gdyż mam zabudowaną więźbę na piętrze w skosach i tyko gazem można się tam dostać. Wiedza i doświadczenie jest takie że nie ma ich z kim porównać na rynku. Skorzystałem z oferty Drevpol aby zwalczyli u mnie szkodniki drewna – spuszczele i to bardzo dobra decyzja. Naprawdę polecam za rzetelność, wiedzę, skuteczność i szczegółowe doradztwo.

Bartek (Wrocław)