Fumigacja kościoła w Pawełkach – sierpień 2019r.

Na miesiącu sierpniu firma DREVPOL przeprowadziła zwalczanie szkodników drewna czyli fumigację inaczej gazowanie kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej w Pawełkach. Obiekt był zaatakowany przez spuszczela pospolitego.


Kościółek w Pawełkach powstał w 1928 początkowo jako kaplica poświęcona patronowi myśliwych – św. Hubertowi z funduszy hrabiego Ludwika Karola von Ballestrema. Decyzją władz w latach 50-tych miał zostać przeniesiony do Parku Kultury w Chorzowie jednak mieszkańcy potajemnie w nocy przenieśli kościółek na teren wsi za co zapłacili ogromną jak na ówczesne czasy karę 6 tys. zł. Na nowym miejscu świątynia otrzymała nowe wezwanie – Matki Bożej Fatimskiej. Kościół zbudowany z drewnianych bali zaatakowały szkodniki drewna. Firma DREVPOL przeprowadziła zabieg likwidacji szkodników drewna. Fumigacja kościoła w Pawełkach standardowo poprzedzona została uszczelnieniem kościoła przez zapakowanie go w całości w folię gazoszczelną.

Fumigacja kościoła drewnianego z porażoną przez szkodniki drewna więźbą dachową oraz wnętrzem – przykład całkowitego doszczelnienia obiektu