Miazgowiec Parkietowiec - zakres występowania
Miazgowiec Parkietowiec (Lyctus linearis) występuje na terenie całej Polski oraz Europy. Żeruje w drewnie martwym oraz w drewnie obrobionym, w którym spotykamy go głównie w twardym drewnie liściastym (dąb, jesion, orzech). Co do zasady pomija drewno iglaste oraz drewno zabytkowe, z uwagi na to, że są stosunkowo ubogie w skrobię.
Miazgowiec - rozwój
Dorosły miazgowiec chrząszcz osiąga długość od 2,5 do 5 mm i jest koloru od jasnobrunatnego do ciemnobrunatnego. Przed złożeniem jaj samica często nadgryza drewno aby go posmakować i sprawdzić zawartość wilgoci oraz skrobi. Samica miazgowca składa od 50 do 200 jaj. Z jaj w ciągu tygodnia wylęgają się podłużne larwy. Miazgowiec larwa osiąg do 6mm długości i drąży kanały o średnicy ok 1-2mm. Żerowanie larwy trwa zazwyczaj od 4 msc do 3 lat.
Miazgowiec Parkietowiec jest bardzo groźnym szkodnikiem drewna i stanowi ogromne zagrożenie dla drewna liściastego w domach. Miazgowiec doprowadza do zupełnego zniszczenia parkiety, ramy obrazów, boazerię i meble. Często spotykamy go w zakładach przemysły drzewnego w tym producentów mebli i parkietów.
Miazgowiec Parkietowiec Zwalczanie
Główną metodą zwalczania Miazgowca Parkietowca w domach jest fumigacja inaczej gazowanie z uwagi żerowanie przez miazgowca głównie w materiale drewnianym który jest pokryty powłokami (meble, parkiety) bardzo często uniemożliwiającymi zastosowanie innych metod.