Fumigacja kościoła w Domachowie – sierpień/wrzesień 2019r.

POLSAT NEWS: https://www.polsatnews.pl/wideo-program/20190827-wydarzenia-1850_6753784/ (od 17.13 do 19:45 minuty)

 

W miesiącu sierpniu rozpoczęta została przez firmę DREVPOL fumigacja kościoła pw. Św. Michała Archanioła w Domachowie. Zabytkowy kościół został zaatakowany przez szkodniki drewna tj. spuszczela pospolitego i kołatka domowego. W wyniku ostatnich badań okazało się, że kościół w Domachowie to najstarszy kościół drewniany w Polsce oraz najstarszy kościół drewniany o budowie zrębowej na świecie.

W związku z prowadzonymi w kościele Domachowie w 2018r. badaniami konserwatorskimi dokonano odkrycia polichromii których wykonanie wydawało się być wcześniejsze niż dotychczasowe datowanie zbudowania kościoła. Przeprowadzone badania dendrochronologiczne potwierdziły, że kościół w Domachowie zbudowany został w 1369 roku. To rewolucyjne odkrycie przesunęło datę powstania kościoła o 200 lat wstecz. Tym samym kościół w Domachowie stał się najstarszym kościołem drewnianym w Polsce i najstarszym znanym kościołem drewniany o budowie zrębowej na świecie.

Dodatkowo zespoły konserwatorskie stwierdziły porażenie drewna zabytku przez szkodniki drewna takie jak spuszczel pospolity i kołatek domowy oraz przystąpiły do poszukiwania specjalistów do wykonania zabiegu mającego na celu zwalczanie szkodników drewna takiego jak fumigacja inaczej gazowanie kościoła.

Z uwagi na ogromną wiedzę i doświadczenie w przeprowadzaniu bezpiecznych i skutecznych fumigacji kościołów oraz obiektów o dużych kubaturach, w tym obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO powierzono wykonanie zabiegu fumigacji firmie DREVPOL.

Zwalczanie spuszczela pospolitego i kołatka domowego metodą fumigacji rozpoczęto w drugiej połowie sierpnia.

 

Fumigacja kościoła drewnianego (kościół w Domachowie – najstarszy kościół drewniany w Polsce i najstarszy drewniany kościół o budowie zrębowej na świecie) z porażoną przez szkodniki drewna więźbą dachową oraz wnętrzem – przykład całkowitego doszczelnienia obiektu