Fumigacja kościoła w Strzelcach Opolskich – sierpień 2021r.

W miesiącu sierpniu rozpoczęta została przez firmę DREVPOL fumigacja kościoła Świętej Barbary w Strzelcach Opolskich. Zabytkowy kościół drewniany w Strzelcach Opolskich został wybudowany w latach 1683-1690 przez cieślę Jan Brixi (Brychcy).

Kościół w Strzelcach Opolskich został zaatakowany przez szkodniki drewna tj. przez spuszczela pospolitego i kołatka domowego. Firma DREVPOL przeprowadziła analizę obiektu i potwierdziła że szkodniki drewna żerują w całej kubaturze zabytkowego obiektu.

DREPVOL zalecił przeprowadzenie zabiegu fumigacji całego kościoła jako najskuteczniejszej i najwszechstronniejszej metody na zwalczanie szkodników drewna. Gazowanie kościoła trwało 17 dni. Najpierw kościół został uszczelniony gazoszczelną folia a następnie zagazowany i oznaczony. Potem przeprowadzone zostały kontrolne pomiary stężenia gazu (ponad 300 pomiarów) i dogazowania obiektu. Na koniec przeprowadzono odwietrzenie, końcowe pomiary kontrolne i ozonowanie. Wszelkie szkodniki drewna zostały skutecznie zlikwidowane.