Fumigacja zabytkowego Kasyna Wojskowego (największego w Polsce) w Nowym Dworze Mazowieckim – wrzesień 2017r.

W miesiącu sierpniu przeprowadzona została przez firmę DREVPOL fumigacja zabytkowego największego w Polsce Kasyna Wojskowego w Nowym Dworze Mazowieckim. Zabieg przeprowadzono w celu likwidacji szkodników drewna które zaatakowały więźbę dachową budynku.

Zabytkowe kasyno jest obiektem o charakterze pałacowym, który powstał powstało ok. 1905 - 1906 r. Został wybudowany na planie litery T, od d frontu z przykrytym podjazdem arkadowym i tarasem na górze. Budynek na początku XX w., był obiektem bardzo nowoczesnym wyposażonym w oświetlenie elektryczne z własnym agregatem prądotwórczym, własną kotłownią i zainstalowanymi grzejnikami. Na uwagę zasługuje fakt, iż kotłownia nie tłoczyła gorącej wody, tylko gorącą parę (ogrzewanie parowe) i to rozwiązanie unikatowe które działa do dzisiaj. Nowością była także „klimatyzacja”, polegająca na nawiewaniu świeżego, czystego powietrza, czego wyrazem są nawiewne otwory zasłonięte siatką i ażurowe kręgi wywiewu zużytego powietrza (w dzisiejszej sali kinowej), znajdujące się przy skrajnych żyrandolach, umiejętnie wkomponowane w rozety. Obiekt w środku zachwycał wspaniałymi żyrandolami i bogatą ornamentyką sztukatorską.

W związku ze stwierdzeniem obecności szkodników drewna w więźbie dachowej firma DREVPOL wykonała w miesiącu wrześniu zabieg gazowania inaczej fumigacji więźby dachowej budynku.

 

Fumigacja obiektu zabytkowego, największego w Polsce kasyna oficerskiego z porażoną przez szkodniki drewna więźbą dachową - przykład całkowitego doszczelnienia dachu/poddasza obiektu