Fumigacja kościoła w Ostrowsko – czerwiec 2017r.

W miesiącu czerwcu przeprowadzona została przez firmę DREVPOL fumigacja kościoła pw. Św. Michała Archanioła w miejscowości Ostrowsko. Wnętrze i wieża kościoła było porażone przez szkodniki drewna - kołatka domowego i spuszczela pospolitego.

Obecny kościół w Ostrowsku został wzniesiony według projektu Eugeniusza Wesołowskiego w miejsce drewnianej świątyni, która spłonęła 2 listopada 1915 roku. Prace budowlane trwały od 1919r do 1926r. Kościół zbudowano z kamienia łamanego. Kościół jest jednonawowy z nieco węższym od nawy, jednoprzęsłowym prezbiterium zamkniętym pięcioma bokami ośmioboku. Szczególne uroczystości w historii kościoła wiązały się między innymi z tym że: 3 maja 1931 roku wprowadzono obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy - wykonany przez p. Tatarza z Zakopanego z drzewa modrzewiowego; w 1958 roku przystąpiono do budowy nowych organów, a 2 października 1960 w uroczystość świętego Michała Archanioła ks. bp Julina Groblicki poświęcił 12 głosowe organy wykonane przez Fryderyka Szwarca z Gdańska; 3 czerwca 1961 roku w czasie wizytacji kanonicznej ks. bp Julian Groblicki przywiózł do Ostrowska relikwie św. męczenników Stanisława bp. krakowskiego oraz Andrzeja Boboli Apostoła Podlasia; w 1963r zostały sprowadzone do parafii dwa dzwony, które zostały poświęcone 21 kwietnia roku przez ks. bp Karola Wojtyłę.

Rada Parafialna w związku ze stwierdzeniem obecności korników niszczących wnętrze i wieżę kościelną kościoła zleciła firmie DREVPOL analizę i w jej wyniku po potwierdzeniu, że kościół porażony został przez kołatka domowego i spuszczela pospolitego, zlecono wykonanie gazowania kościoła. W czerwcu DREVPOL przeprowadziła zabieg gazowania inaczej fumigacji kościoła.

Fumigacja kościoła z porażonym przez szkodniki drewna wnętrzem oraz wieżą kościelną - przykład częściowego doszczelnienia obiektu