Kornik

Kornik to jeden z najpopularniejszych chrząszczy występujących w Polsce. Wśród wielu gatunków tych szkodników najbardziej znany jest kornik drukarz, który jako kornik owad jest walcowatym, pokrytym włoskami chrząszczem osiągającym do 4-5 mm długości.

Kornik w domu, korniki w więźbie dachowej

Często właściciele domów - z uwagi na ogromną popularność samej nazwy kornik -dochodzą do wniosku, że mają korniki w domu i zgłaszają się z prośbą o zwalczanie korników w więźbie gdyż zauważyli na więźbie dachowej otwory i wysypującą się mączkę drzewną

Powyższe objawy są typowymi oznakami zaatakowania więźby dachowej przez szkodniki podobnie jak skrobanie w drewnie czy obecność dorosłych chrząszczy lub larw.

W ramach takich zgłoszeń zawsze wskazujemy, że zwalczanie korników w więźbie to tak naprawdę zwalczanie technicznych szkodników drewna takich jak spuszczel pospolity czy kołatek domowy a nie korników gdyż korniki są szkodnikami drzew a nie szkodnikami drewna obrobionego, drewna więźby dachowej.

Sama weryfikacja obecności szkodników w więźbie zazwyczaj wiąże się z wykonaniem przeglądu drewna przez techników DREVPOL. W przypadku stwierdzenia że w domu są obecne korniki zwalczanie ich poprzedzane jest analizą w celu dobrania odpowiedniej metody i optymalnej technologii na zwalczanie korników.

Zwalczanie korników w więźbie – metody

W przypadku gdy profesjonalna weryfikacja potwierdzi że mamy korniki w domu, w więźbie dachowej wówczas mamy do dyspozycji kilka metod na zwalczanie korników.

Dobór najlepszego sposobu na to jak pozbyć się korników zależy od kilku czynników w tym od dostępności drewna, zakresu porażenia, kubatury obiektu, pokrycie powłok na drewnie, zakresu zniszczenia drewna czy rodzaju obiektu.

W praktyce najczęściej stosowanymi metodami na zwalczanie korników w więźbie dachowej są fumigacja inaczej gazowanie oraz stosowanie preparatów.

Zwalczanie korników w więźbie – preparat na korniki w więźbie

Zwalczanie korników w więźbie można przeprowadzić stosując odpowiedni preparat na korniki. Przed zastosowaniem preparatu na korniki należy przeprowadzić analizę dostępności drewna zarówno pod kątem tego czy drewna jest zabudowane jak tego czy jest pokryte powłokami.

W przypadku gdy część drewna nie jest dostępna to brak aplikacji preparatu na wybrane elementy więźby dachowej np. częściowo zabudowane murłaty może być przyczyną odrodzenia się szkodników na całej więźbie dachowej. Podobnie jest w przypadku elementów więźby dachowej wychodzących na zewnątrz obiektu które mogą być pokryte powłokami typu lakier, farba, lakierobejca czy lazura które to powłoki mogą zupełnie uniemożliwić wnikanie preparatu i uniemożliwić skuteczne zwalczanie korników w więźbie.

Preparaty na korniki nie będą miały także zastosowania w przypadku zabudowy drewna na zewnątrz podbitkami.

Dodatkowo zanim użyte zostaną środki na korniki drewno więźby dachowej musi być odpowiednio przygotowane czyli wyczyszczone oraz tam gdzie to jest potrzebne zeszlifowane. Szczególnie brak profesjonalnego zeszlifowania warstw zniszczonych przez szkodniki drewna spowoduje tzw. zawieszenia się preparatu a w efekcie korniki zwalczanie których wymaga penetracji całego drewna przeżyją i zabieg okaże się nieskuteczny.

Często w ogóle brak jest możliwości odpowiedniego przygotowania drewna (zazwyczaj zeszlifowania drewna bardzo zniszczonego) z uwagi na ryzyko rozsypania się drewna konstrukcyjnego więźby dachowej, co wyklucza w ogóle zastosowanie preparatów jako skutecznego sposobu na zwalczanie korników.

Z uwagi na powyższe warto zawsze poprzedzić decyzję o wyborze zastosowania preparatów jako metody na zwalczanie korników w więźbie analizą wykonana przez specjalistów.

Zwalczanie korników w więźbie dachowej - preparat na korniki

Zdecydowanie wyróżniającym się na rynku środkiem na zwalczanie korników jest preparat xilix gel, który nie zmienia koloru ani nie odbarwia drewna, ma właściwości tiksotropowe i jest niezwykle wnikliwy. Metoda xilix gel to dobry sposób na to jak pozbyć się korników z więźby dachowej ale zaznaczyć trzeba że łatwo jest źle zaaplikować xilix gel i jego stosowanie należy zawsze powierzyć specjalistom z bardzo dużym doświadczeniem.

Zwalczanie korników w więźbie – fumigacja inaczej gazowanie więźby dachowej

Najbardziej skutecznym sposobem na zwalczanie korników w więźbie dachowej jest bez wątpienia fumigacja inaczej gazowanie więźby dachowej. Metoda ta nie wymaga czyszczenia ani szlifowania drewna. Ani stan porażenia drewna ani też pokrycie drewna powłokami nie stanowi przeszkody aby przeprowadzić skutecznie usuwanie korników. Dodatkowo usuwanie korników z więźby dachowej przy zastosowaniu fumigacji nie spowoduje zmian w kolorze drewna ani odbarwień drewna.

Zwalczanie korników w więźbie dachowej – fumigacja więźby dachowej
Więźba dachowa w domach

Zwalczanie korników w więźbie dachowej metodą fumigacji wymaga odpowiedniego uszczelnienia dachu za pomocą gazoszczelnych folii oraz przeprowadzenia wewnątrz budynku a następnie zagazowanie więźby dachowej fosforowodorem PH3 (jedyny legalny gaz na terytorium kraju) zgodnie z technologią DREVPOL. W przypadku zastosowania gazu niezbędne jest oznaczenie obiektu oraz poinformowanie właściciela o konieczności pozostawania poza domem przez ludzi i zwierzęta. Zabieg kończy się odwietrzeniem więźby dachowej i pomiarach końcowych oraz ozonowaniem.

Zwalczanie korników w więźbie dachowej – fumigacja więźby dachowej
Więźba dachowa w obiektach o dużych kubaturach

W przypadku gdy fumigacja stosowana na zwalczanie korników w więźbie dachowej w obiektach o dużych kubaturach konieczne jest przeprowadzenie kontrolnych pomiarów stężenia gazu oraz dogazowanie więźby obiektu w trakcie gazowania.

Fumigacja więźby dachowej profesjonalnie wykonana zapewnia skuteczne zwalczanie szkodników drewna we wszystkich postaciach. Dodatkowo fumigacja likwiduje wszystkie rodzaje szkodników w każdym rodzaju drewna. Ma zastosowanie do każdego drewna bez względu na jego wiek. Jej stosowanie wymaga jednak posiadania nowoczesnego sprzętu, dużej wiedzy oraz doświadczenia.

Zastosowanie innych sposobów na zwalczanie korników w więźbie dachowej niż fumigacja i preparaty na korniki jest w praktyce marginalne.

Przykładowe opinie Klientów u których skuteczne przeprowadziliśmy zwalczanie korników w więźbie dachowej

Odkryliśmy korniki w domu w więźbie dachowej w trakcie wymiany ocieplenia na nowe. Nie mam zaufania do preparatów więc zleciłem Drevpol zwalczanie korników w więźbie przy pomocy gazowania. Trochę to niewygodne po trzeba opuścić dom co przy licznej rodzinie jest trochę utrudnione ale za to gazem można wszędzie dotrzeć. W odróżnieniu od innych Drevpol ma gigantyczną wiedzę i gdybym miał komukolwiek zlecić zwalczanie korników w więźbie dachowej to tylko im. Doświadczenie i wiedza i jeszcze raz wiedza.

Mirek (Chełm okolice)

Szukałem rozwiązania od dłuższego czasu jak pozbyć się korników w więźbie dachowej. Wdały mi się korniki w murłaty, dwa słupy i jedną płatew. Sam obwijałem to folią i malowałem, ale powracało po jakimś czasie. Parę lat tak walczyłem i w końcu poszukałem firmy żeby załatwili to za mnie. Po przeglądzie drewna dowiedziałem się że zwalczanie korników w więźbie może być zrobione na dwa sposoby ale wybrałem gazowanie domu jako podstawowy i dodatkowo impregnacja drewna. Nadzorowałem ekipę Drevpol i same pochwały mam dla nich. Wiedzą co robią i robią skutecznie.

Hubert (Mogilno)

Po ośmiu latach od odbioru domu pokazały się korniki w drewnianych ścianach na zewnątrz i w środku domu. Dom jest z bardzo grubego bala w stylu amerykańskim. Obecność szkodników w tak grubym bali i to specjalnie wybieranym najwyższej klasy byłą sporą niespodzianką. Na szczęście kolega Taty brał firmę która wykonywała dla niego zwalczanie korników w więźbie dachowej i był bardzo zadowolony. Okazało się że to firma Drevpol którą też wybraliśmy sobie na podstawie strony internetowej. Po przeglądzie domu okazało się że mamy korniki w kilku miejscach i że problem jest popularny i nie jest to coś wyjątkowego że są korniki w drewnie tak grubym jak nasze. Drevpol ostatecznie wykonał dla nas gazowanie domu oraz rozległego tarasu. Wszystko poszło dobrze i skutecznie. Jesteśmy zadowoleni i polecamy innym.

Janek i Ewa (Szczytno okolice)

Odkupiłam dom ale nie zlecałem nikomu przeglądu drewna , bo właściciel zapewniał mnie że więźba jest zdrowa a pył drewniany na podłodze poddasza jest z wymiany którą on zrobił niedawno. Niestety okazało się , że nie zauważyłam otworów w drewnie które pokazali mi fachowcy z Drevpol których ściągnęłam na tzw. analizę. Okazało się ,że trzeba przeprowadzić zwalczanie korników w więźbie dachowej oraz w drewnie na balkonach i że szkodniki drewna są już od dłuższego czasu. Na szczęście były właściciel pokrył koszty zabiegu fumigacji ,a sam zabieg Drevpol zrobił porządnie i skutecznie ale co się nadenerwowałam to moje. Wszystkich przestrzegam przed zakupem domu bez fachowego oglądania więźby przez specjalistów i szczerze polecam Drevpol ,bo sporo mi w tych nerwowych rozmowach z poprzednim właścicielem pomogli.

Sylwia (Kalisz)

Miałem szkodniki w więźbie i to całkiem nowej. Nic nie było widać a tak zjadły drewno że odeskowanie się załamało i prawie spadłem ze schodów. Prawdopodobnie z pozostawionej kory mi przeszły korniki na resztę więźby. Zwalczanie korników więźbie zleciłem do DREVPOL. Oprócz więźby zrobiłem jeszcze zadaszenie na samochód i składzik na drewno bo też się sypało mączką. Jest po zabiegu i wszystko się powiodło.

Tomek (Racibórz okolice)